Zmysły u psów.

Zmysły u psów.

Natura wyposażyła psa w wyostrzone zmysły i niemałą inteligencję. Ich głównymi zmysłami, z których korzystają najczęściej, są w pierwszej kolejności węch i zmysł słuchu oraz wzroku. Posługują się również dotykiem i smakiem, ale w nieco mniejszym stopniu.

Zmysł węchu u psa.

Nos to organ, który ma bardzo duże znaczenie dla psa podczas poznawania przez zwierze otoczenia. Już we wczesnym okresie jako szczeniak jeszcze ślepy piesek wykorzystuje właśnie zmysł powonienia. Uczeni szacują, że obszar w mózgu psa odpowiadający za zmysł węchu jest kilkadziesiąt razy większy niż u człowieka. To dlatego psy rozpoznają o wiele więcej zapachów niż my ludzie.

Alergia u psa - koniecznie czyste posłanie.

Tę umiejętność może zakłócić np. dyszenie psa np. kiedy jest gorąco, a pies dysząc, schładza ciało. Zadbaj o komfort swojego pupila w upalne dni. Możesz włożyć mu do legowiska wilgotny, chłodny ręcznik, tak by pomóc mu się ochłodzić.
Musisz też zadbać o najważniejszy ze zmysłów psa. W tym celu zadbaj o czystość w jego otoczeniu. Psi nos może być narażony na alergie, która również upośledza działanie węchu. Wybierz pupilowi antyalergiczne legowisko i pamiętaj o częstym praniu pokrowca z psiego posłania, aby jego zmysł węchu nie był narażony na choroby.

Zmysł słuchu i wzrok u psa.

Kolejnym ważnym zmysłem jest słuch, który jest wrażliwy na wysokie tony, niesłyszalne dla ludzi. Oszczędź psu sytuacji, które mogą być dla niego stresujące. Podwyższony hałas, głośna muzyka, krzyki czy wystrzały fajerwerków, które mogą być dla psa wręcz niebezpieczne. Mogą doprowadzić do uszkodzenia słuchu.
Wzrok u czworonoga jest mniej rozwinięty niż u ludzi, my widzimy więcej kolorów i wyraźniej niż psy. Pies widzi natomiast obraz nieco rozmyty, ale jego pole widzenia jest szersze niż nasze. Budowa jego oka sprawia, że również w nocy pies widzi lepiej niż człowiek.

Zmysł smaku i dotyku u psów.

W mniejszym stopniu psy posługują się zmysłem smaku i dotyku. Najwrażliwszą częścią zmysłu dotyku są włosy czuciowe, nazywamy je też wibrysami. Są to wąsy i włosy umieszczone w pobliżu oczu i żuchwy.
Najsłabiej rozwinięty jest smak, według naukowców psy odróżniają cztery smaki: słodki, kwaśny, gorzki i słony. Kubki smakowe psa są wrażliwe na mięso i tłuszcze, dlatego jest to ich podstawa żywienia. Zadbaj więc o prawidłową dietę, aby zapewnić psu jak najlepsze zdrowie.

Koszyk na zakupy