Co oznaczają gesty psa, mowa ciała.

Co mówi Twój pies - gesty psa.

Co oznaczają gesty psa

Aby zrozumieć jakie znaki daje nam pies i co chce zakomunikować, musimy rozpoznawać co oznaczają gesty psa i zrozumieć co mówi Twój pies przy ich pomocy. Psy to stworzenia, które bez wątpienia przeżywają emocje. W relacjach psy-ludzie, zwierzęta te komunikują się z nami przy pomocy mowy ciała i dźwięków, jakie wydają.

Emocje u psów są zależne od rozwoju mózgu na przestrzeni kilku charakterystycznych okresów podczas rozwoju czworonoga.
W początkowym etapie życia do ok. 8 tygodnia następuje kształtowanie psich zmysłów. Wtedy u psa rozwijają się zmysł węchu, słuchu, wzroku, dotyku oraz smaku. Na tym etapie psy uczą się współzależności z innymi szczeniętami. Wspólnie spędzają większość czasu, razem się bawią, jedzą, śpią w legowisku.

Emocje u psa.

W okresie około dwunastego tygodnia psy rozszerzają krąg swoich zainteresowań w otoczeniu i uczą się relacji z ludźmi. Około 15 tygodnia możesz zaobserwować u psów zjawisko awersji. Może to powodować pewnego rodzaju dystans, z jakim pies podchodzi do otoczenia. To ważny etap w rozwoju psa i ważny moment dla Ciebie. Psy mogą być wtedy podatne na negatywne przeżycia, które mogą mieć wpływ na emocje pupila w przyszłości. Musisz w tym okresie minimalizować sytuacje, które mogą wiązać się z lękiem i stresem u szczeniaka. Ważne aby pupil miał w domu wydzieloną przestrzeń, w której będzie się czuł bezpieczny. Takim miejsce jest na przykład legowisko dla psa.
 

Zwykle po około roku może pojawić się nadpobudliwość spowodowana wahaniami hormonów. To może objawiać się tym, iż pies jest nieposłuszny, trudno mu się skoncentrować i jest bardziej aktywny niż zwykle.

Za wiek, w którym pies osiąga dojrzałość emocjonalną, uznajemy mniejwięcej drugi rok jego życia. Wtedy psy są już w stanie zapanować nad emocjami. Lecz aby w pełni było to możliwe, koniecznie systematycznie i cierpliwie pracuj z psem podczas jego tresury.

Mowa ciała u psa.

Jako właścicieli czworonoga napewno zauważasz pewne powtarzające się gesty, ale nie do końca wiesz co one oznaczają. Co nasz pies chce nam nimi zakomunikować? Zrozumienie takich sygnałów pomoże Ci i łatwiej rozpoznasz intencje, jakie kierują Twoim pupilem.

 

Mowa ciała w postaci podniesionego ogona świadczy o pewności siebie, dobrym nastroju psa i pozytywnych emocjach. Energiczne merdanie podniesionym ogonem to oznaka radości. Przeciwnie psy sygnalizują strach, lęk, czują się zagrożone, są sestresowane. Wtedy podkulają ogon pod siebie. Aby rozładować taki stres, pozwól psu iść do legowiska. Jeśli jego posłanie jest w miejscu, w którym jest cicho, napewno szybko się uspokoi.

Co powie Ci spojrzenie psa.

Jeśli pies odwraca wzrok, daje Ci w ten sposób sygnał, że czuje niepokój, brakuje mu pewności siebie. Wpatrywanie się i skupienie całej uwagi na obcym psie może być sygnałem, że pies przygotowuje się do ataku. Jeżeli do tego zauważysz, że jego mięśnie stają się napięte. Postawa skierowana jest do przodu, pies marszczy nos, napina fafle, pokazuje kły, a sierść zwłaszcza na grzbiecie się podnosi, wówczas powinniśmy zareagować. Odejdź z psem, gdyż to ewidentny sygnał wzywający psy do walki. Psy mrużą też oczy, a to z kolei informacja o chęci uspokojenia sytuacji, wskazanie niepewności.

Co sygalizują psie gesty.

Ziewanie może dać Ci sygnał, że pies jest zniecierpliwiony, lecz może to być również spowodowane jego zmęczeniem. Interpretacja mowy ciała jest ważnym elementem, aby w określonej sytuacji można było wyciągnąć prawidłowe wnioski.
Dyszenie często wraz ze ślinieniem się jest zazwyczaj oznaką stresu. Dyszenie oczywiście może wskazywać również na zmęczenie. Ważna jest sytuacja, w jakiej zauważysz takie zachowanie psa. Wówczas możesz jednoznacznie określić czy pies przeżywa negatywne emocje, czy jest zmęczony lub jest mu tylko gorąco.

Bezpiecznie w legowisku.

Psy nie przepadają za zbyt wysoką temperaturą. Zwłaszcza, jeżeli w domu masz ogrzewanie podłogowe, możesz zauważyć, że pies dyszy. Wtedy dobrze będzie, jeżeli zmienisz mu miejsce, w którym położone jest legowisko dla psa. Ułóż je w miejscu gdzie panuje niższa temperatura.

 

Oblizywanie fafli, jeżeli nie jest związane z posiłkiem to również sygnalizowanie negatywnych emocji, związanych z lękiem.
Jeśłi zauważysz, że psiak trąca Ci pyskiem, to sygnał, abyś zwrócił na pupila swoją uwagę. Widząc charakterystyczny “ukłon” będziesz wiedzieć, że pies chce się z Tobą pobawić. Podobne znaczenie ma również unoszenie wyprostowanej łapy. Z kolei uniesienie jednej łapy zgiętej w stawie nadgarstkowym możesz odczytywać jako odczuwanie przez psa lęku.
Oznaką podporządkowania się, postawy uległej jest gest, gdy pies kładzie się na grzbiecie, odsłania brzuch i unosi łapy w górę.

Co psy sygalizują dźwiękiem.

Oprócz gestów ciała, pies wysyła dodatkowo sygnały poprzez warczenie, którym oznajmia ostrzeżenie. Szczekanie możesz odczytywać na kilka sposobów. Pies w taki sposób może chcieć zwrócić uwagę na siebie lub na coś na przykład na niebezpieczeństwo.

Szczekanie może też być powodowane zdenerwowaniem lub radością. Interpretacja sygnałów wysyłanych przez psa zależy od sytuacji, w jakiej się znajduje. Skomleniem pies może informuje, że jest przestraszony lub coś go boli. Dużo psów źle znosi samotność, są to zwierzęta społeczne i wówczas w ten sposób wyrażają tęsknotę.
Warto nauczyć się odczytywać gesty, jakimi psy wyrażają swoje emocje i nastrój. To pomoże utrzymać dobre relacje między Tobą a Twoim pupilem.

Możliwość komentowania została wyłączona.