Jaki pies - wybieramy psa

Jaki pies - wybieramy psa.

Decyzja o wprowadzenie psa do naszego życia powinna być dokładnie przemyślana. Częstym błędnym podejściem jest wybór pupila na zasadzie “bo taki mi się podoba”. Wygląd czworonoga nie powinien być najważniejszym kryterium przy podejmowaniu takiej decyzji.

 

Zanim zdecydujesz, że bierzesz psa, musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Czy masz wystarczająco dużo miejsca w domu i będziesz móc poświęcić mu część swojego czasu. Jakie środki finansowe możesz przeznaczyć na jego utrzymanie, wyżywienie, wizyty u weterynarza, wyprawkę na jego przyjęcie w domu.

 
Pies to nie chwilowy kaprys, ale również obowiązek na długie lata. Trzeba z nim wychodzić na spacer kilka razy dziennie. Niektóre psy źle znoszą samotność i pozostawienie go samego, podczas gdy Ty idziesz do pracy może stanowić problem. Warto więc gruntownie przemyśleć wszystkie za i przeciw i podjąć dobrą decyzję. Aby nie zrobić krzywdy zwierzakowi pochopnym i nieprzemyślanym działaniem.

Biorę psa - jaką rasę wybrać?

Jeżeli po przemyśleniach podejmiesz decyzję i zadecydujesz o przygarnięciu psiaka pora poszukać takiego, który będzie najlepiej Tobie pasował. Wybierając psa, nie myśl tylko o swoich potrzebach, ale weź również pod rozwagę dobro przyszłego pupila.

Jaki pies do mieszkania w bloku a jaki do domu?

Po pierwsze, jakiej wielkości ma być pies. Tutaj istotne jest, gdzie pupil będzie mieszkał, czy w nie dużym mieszkaniu w bloku, czy w domu prywatnym z dużym ogrodem? Duży pies potrzebuje więcej przestrzeni, choćby na duże legowisko, na które musisz wygospodarować odpowiednio dużą przestrzeń w domu.

 

Myślenie, że położysz posłanie dla psa w jakimś kącie, jest błędne. Pies lubi leżeć w miejscu, z którego widzi otoczenie, w którym będzie miał spokój i nie będzie tam zbyt dużego ruchu. To przeszkadza psu podczas odpoczynku. W sytuacji, gdy będzie miał mało miejsca i będzie ciasno może się okazać, że pies nie będzie chciał tam leżeć. Będzie wskakiwał np. na łóżko, a nie każdy opiekun na to pozwala.

 

Zastanów się również jakie środki finansowe możesz przeznaczyć na jego utrzymanie. Wyżywienie jest największą częścią wydatków. Dieta i ilość jedzenia w dużej mierze zależy od wagi i wielkości psa. Myśląc o finansach, zastanów się, czy chcesz psa rasowego z hodowli, czy może kochanego kundelka ze schroniska.

Jaki pies do mnie pasuje?

Podczas rozważań nad wyborem psa warto pomyśleć o tym w jaki sposób spędzasz wolny czas. Czy jestes osobą aktywną fizycznie, czy więcej czasu spędzasz w domu np. przed telewizorem albo komputerem. Pies i jego aktywność powinna być zbliżona do Twojego trybu życia. W innym wypadku narazisz pieska i też samego siebie na problemy i stres. Załóżmy, że jesteś typem domatora a pies, którego wybierasz jest bardzo aktywny i pełen enrgii. Jeżeli nie zapewnisz mu odpowiedniej ilości zabawy, spacerów na świeżym powietrzu, wtedy on wyładuje swoją energię w domu. Najprawdopodobniej zrobi to w sposób, który może Ci się nie spodobać.

 

Również cechy charakteru psa decydują czy dana rasa jest dla Ciebie odpowiednia. Istnieją rasy psów bardziej uległe lub wręcz przeciwnie, dominujące. Te ostatnie często uważane są przez ludzi jako groźne rasy. To jaki masz charakter i czy potrafisz zdominować psa, co ważne bez stosowania przemocy, powinno być kolejnym punktem podczas wyboru psa.

Pies a dzieci.

Jeżeli masz małe dzieci, to przy wyborze psa poszukaj takich ras, które cechuje cierpliwość i opiekuńczość. Pies musi być opanowany, łagodny i chętny do zabawy z małymi dziećmi. Mimo to, jeżeli Twoje dziecko będzie się z nim bawić, niech robi to pod Twoim nadzorem. Dzieci zwłaszcza małe mogą poprzez swoją zabawę sprowokować psa, który nie koniecznie będzie cierpliwie znosił np. ciągnięcie go za uszy. To może skutkować ugryzieniem. Ty jako osoba dorosła jesteś najbardziej odpowiedzialna za taką sytuację.

Pies a goście i inne zwierzęta w domu.

Częstym problemem dla wielu opiekunów psów są wizyty gości w domu. Pies szczeka na obcego i dochodzi do nieprzyjemnej sytuacji, goście boją się naszego pupila. Czemu tak się dzieje? Pies traktuje dom jako swoje terytorium a pojawienie się obcego to naruszenie tego obszaru. Pies szczeka, bo instynktownie chce bronić również Ciebie, uznaje obcego za zagrożenie. Jeżeli po raz pierwszy odwiedzają nas goście, których pies nie zna, możesz wziąć pupila na smycz i razem z psem spokojnie powitać ich jeszcze przed drzwiami. Dzięki temu pies może uznać, że nie stanowią niebezpieczeństwa i nie będzie szczekał.

 

Jeżeli mimo to nie akceptuje wejścia gości, zaprowadź go spokojnie do miejsca, w którym czuje się bezpiecznie. Na przykład na legowisko i daj mu czas na uspokojenie się i przyzwyczajenie do obcych ludzi w domu. Po pewnym czasie pies, widząc, że nie stwarzają oni dla Was zagrożenia, powinien się uspokoić. Wtedy możesz powoli wprowadzić go bliżej gości.

 

Psy są w większości przypadków przyjaźnie nastawione do innych ludzi i zwierząt. Najczęściej agresywne zachowanie jest spowodowane poczuciem zagrożenia, niebezpieczeństwa. W przypadku małych zwierząt, które już z nami mieszkają, jest jeszcze ryzyko zadziałania instynktu łowieckiego u niektórych ras psów. Dlatego, jeżeli masz w domu np. chomika, to dobrze będzie sprawdzić reakcję psa czy nie rozpocznie polowania.

 

Mam nadzieję, że ta garść podstawowych informacji pomoże Ci w podjęciu trafnej decyzji o wyborze psa dla siebie. I sprawi, że wasze relacje z przyszłym pupilem będą bezproblemowe, a pies da Ci całe mnóstwo radości w codziennym życiu.

Koszyk na zakupy