Pochodzenie i udomowienie psa.

Pochodzenie i udomowienie psa

Pochodzenie i udomowienie psa.

Szacuje się, że psy żyją na ziemi od ponad 30 tys. lat, a sam ich proces udomowienia może przypadać według wielu ekspertów na okres kilkunastu tysięcy lat p.n.e. Pies jest towarzyszem ludzi od bardzo dawna, ale nauka nie jest w stanie zbyt dokładnie określić konkretniejszych dat.
Dostępne dane wskazują, iż nasi przodkowie zaczęli wykorzystywać psy do polowań. To prawdopodobnie było początkiem powstania ras. Psy różniły się między sobą kilkoma cechami, np. wielkością, owłosieniem, budową.
Może to dać podstawy do stwierdzenia, iż człowiek w tamtym czasie doprowadził do krzyżowania żyjących zwierząt. Na przykład wilków po to, by stworzyć psy o wymaganych umiejętnościach, które można było wykorzystać do współdziałania. Głównie do polowań lub ochrony stada. Tak na przestrzeni tysięcy lat, stopniowo wyodrębnione zostały rasy, które znamy obecnie.

Pies najlepszym przyjacielem człowieka.

We współczesnych czasach pies zyskał miano wiernego towarzysza, jest traktowany przez wielu ludzi właściwie jak członek rodziny. Wiele osób pozwala nawet psom spać w łóżku, zamiast przeznaczyć dla niego legowisko dla psa.
Wykorzystujemy psy w wielu dziedzinach naszego życia. Psy mogą pomagać osobom niepełnosprawnym, odpowiednio wyszkolone zwierzęta pomagają policjantom. Również służbom celnym wykrywać np. materiały wybuchowe, narkotyki.
Ratownicy korzystają z potencjału, jaki posiada pies podczas poszukiwań ludzi po katastrofach budowlanych lub po zejściu lawin. Psy takich ras jak owczarek niemiecki lub labrador mają predyspozycje, aby pełnić rolę przewodnika osób niewidomych. Zwierzęta te są podatne na szkolenie i często po 2-3 latach mogą pełnić służbę w ratownictwie lub policji. Ich wyostrzone zmysły mogą z powodzeniem zastąpić np. urządzenia lokalizacyjne podczas akcji ratowniczych.
Doskonale radzą sobie z wykrywaniem niedozwolonych substancji, pomagając udaremniać handel niedozwolonymi substancjami. Nie każdy pies nadaję się do takich zadań, ale część ras wykształciła na przestrzeni wieków umiejętności, które dzisiaj ratują ludzkie życie, pomagają w leczeniu wielu schorzeń.
Większość psów ma jednak zbawienny wpływ na nasze samopoczucie, wiele badań potwierdza, że obecność psa ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Towarzystwo czworonoga może wpłynąć na nas uspokajająco, obniżyć ciśnienie krwi i wprawić w dobry nastrój. Również wspólny spacer z psem pomaga w utrzymaniu nam lepszej kondycji.
Warto zatem rozważyć czy aby wprowadzenie pieska w nasze życie nie jest dobrym pomysłem.

Możliwość komentowania została wyłączona.