Adopcja psa. Jak się do niej przygotować.

Adopcja psa. Jak się do niej przygotować.

Adopcja psa to duża odpowiedzialność, która wymaga gruntownego przemyślenia. Pies nie jest zabawką ani chwilowym kaprysem, to żywe stworzenie, które czuje i przeżywa emocje. Decydując się na wprowadzenie psa do swojego domu i rodziny, musisz przygotować się odpowiednio wcześnie. Zdobyć niezbędną wiedzę i zaopatrzyć się w akcesoria dla Twojego nowego pupila.

Karma, smycz, legowisko dla psa i nie tylko...

Przed adopcją psa należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Takich jak odpowiednia smycz, karma, miski, wygodne posłanie, środki czystości, szampon, a nawet zabawki dla pieska. Jak każdy z nas tak i pies musi mieć swoje miejsce w domu, w którym będzie czuł się bezpieczny. Takim miejscem powinno być dla psa legowisko, które należy dobrać do wielkości psiaka.

 

Aby pies cieszył się dobrym zdrowiem i kondycją, musisz zapewnić mu odpowiednią karmę i zadbać o jego aktywność. Najlepiej poprzez spacery na świeżym powietrzu. Równie ważny jest odpoczynek, dlatego zwróć uwagę na legowisko dla psa, aby było odpowiednie. Dobierz posłanie o kilka centymetrów większe niż potrzeba, aby pies mógł swobodnie w nim leżeć. Umieść je w miejscu, w którym będzie widział przestrzeń wokół siebie. Równocześnie niech nie będzie to miejsce, w którym często chodzą domownicy. Jeżeli w domu jest ogrzewanie podłogowe, znajdź miejsce, w którym jest wydzielona część bez grzanej podłogi.

Niektóre rasy psów, zwłaszcza większych i o gęstej sierści nie przepadają za zbyt wysoką temperaturą.

 

Warto także poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z tym, jak najlepiej oswoić pieska z nowym środowiskiem. Ustal pory posiłków. Stwórz zasady określające, co psiak może, a czego nie wolno mu robić w domu. Sprawdź jak często wyprowadzać go na spacer, aby pierwsze dni były jak najmniej stresujące dla Ciebie i psiaka.

Zaplanuj naukę czystości.

Pierwsze dni w nowym otoczeniu mogą wiązać się z pewnymi kłopotami. Dlatego warto wcześniej przygotować się i zaplanować jak uporasz się z pierwszym problemem. Mianowicie z zachowaniem czystości przez pieska, aby nie sikał na podłogę i w legowisku. Nauczenie ukochanego zwierzaka, aby nie robił tego w domu, może być wyzwaniem. Jednak przy odrobinie cierpliwości i konsekwencji jest to zadanie wykonalne. I nie powinno sprawić Ci większych problemów.

 

Warto zaopatrzyć się w specjalne maty pochłaniające dla psów. Możesz uczyć psiaka poprzez skarcenie go gdy załatwia swoje potrzeby na podłogę. Ale absolutnie nie wolno Ci go za to bić. Warto też nagradzać go np. smakołykiem jeśli robi to w wyznaczonym przez Ciebie miejscu.  W pierwszych dniach możesz częściej wychodzić z pieskiem na zewnątrz, aby zaobserwować co jaki czas piesek wymaga spaceru.

 

Te podstawowe wskazówki pomogą Ci przygotować się na przyjęcie psa do domu w możliwie najbardziej bezproblemowy sposób!

Koszyk na zakupy